• Náš patrón

• Pier Giorgio Frassati
          patrón našej školy

Narodil sa 6.4.1901. Od svojej matky dostal do vienka zdravé kresťanské zásady. Tie potom doplnil v škole u jezuitov. V Ježišovi našiel od malička najdôvernejšieho priateľa. Nikomu neodoprel svoje priateľstvo a pomoc. Mal rád všetko krásne, čo ponúkal život, prírodu, umenie, priateľstvo a šport. Od mladosti mal zvláštny cit pre chudobných. Rád pozýval priateľov k spoločným akciám a modlitbám. Väčšina z nich sa domnievala, že sa chce stať kňazom.

Rozhodol sa, že bude inžinierom, pretože bol presvedčený, že baníci potrebujú najviac pomoci. Zapísal sa na Turínsku univerzitu. Študoval, modlil sa, denne chodil na svätú omšu a prijímanie, angažoval sa v rôznych krúžkoch a dokonca sa zapájal i do politiky.

Navštevoval a sledoval život nemeckých robotníkov (jeho otec bol v tom čase veľvyslancom v Berlíne). Bol rozhodnutý, že hneď, ako skončí vysokú školu a získa diplom, venuje svoje sily robotníckej otázke. Bol veľmi odvážny, nebojácny, ale i bezprostredne založený.

Išla za ním na rôznych akciách i neveriaca mládež. Pohľad na neho privádzal i neveriaceho človeka k zamysleniu nad náboženstvom. Každému bolo sympatické jeho otvorené neskrývané vyznanie viery a svedectvo jeho života. Bol veselej povahy. Pier Giorgio zomrel na obrnu dňa 4. 7. 1925. Viera Pier Giorgia, jeho láska, sociálna angažovanosť, jeho radosť a zmysel pre priateľstvo sú typické vlastnosti mladíka, katolíckeho laika, ktorý náročne naplňoval záväzky vyplývajúce z krstu a birmovania. Pre tieto vlastnosti sme si ho vybrali za patróna našej školy. Neúnavne navštevoval zanedbané príbytky starých ľudí, vedel o všetkých turínskych sirotincoch, nocľahárňach pre tulákov a vývarovniach pre nezamestnaných. Kde mohol, tam pomáhal, povzbudzoval, bavil deti, obstarával prostriedky.

Ján Pavol II. pri jeho vyhlásení za blahoslaveného dňa 20. 5. 1990 povedal:

"Pier Giorgio Frassati naďalej hovorí ku všetkým, zvlášť k mládeži dnešnej doby. Moji mladí priatelia, mnoho vašich kamarátov lákajú falošné hodnoty materiálneho pokroku. Dostali ste sa do temnôt zúfalstva, drog a zločinu. Mohli by ste znova nájsť cestu života, keby ste sa stretli s veľkomyselnými apoštolmi, zamilovanými do Krista a jeho bratov. I vy ste poslaní ako noví blahoslavení stať sa takými apoštolmi, mužmi a ženami ôsmich blahoslavenstiev, ktorým Kristus zveril svet, aby ho zmenili. Nová evanjelizácia je naliehavou úlohou našej doby. Týka sa každého z vás. Cirkev vás žiada, aby ste sa stali svätými ako Pier Giorgio vo svojom živote. Posolstvo, ktoré vám bolo dnes zverené, zvestujte každému, koho stretnete.
              Šírte okolo seba pokoj a nádej a predovšetkým všade ohlasujte, že viera, ako ju pripomína Frassati, je jediná uspokojivá radosť na tomto svete. Vyplatí sa pre ňu podstúpiť akúkoľvek obeť."

Farnosť Blumentál